Roberto Ulloa ve ailesinin üç nesildir sahip olduğu El Matazano, Santa Ana yanardağının kuzeydoğu yamaçlarında yer almaktadır. Volkanik toprak örtüsü, besin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bu zenginlik, kahvelere aromatik bir karakter kazandırır ve kompleks tatlar olarak yansımaktadır.

Kahve ağaçlarının yanı sıra, çiftlikte ekili olan Inga ağaçları, azot bağlama özellikleri ile toprağı zenginleştirmektedir. Topraktaki bu ilave azot, kahve bitkisinin sağlığı açısından kritik öneme sahiptir.

Kahve meyveleri tek tek elle toplanmaktadır. Bu sayede sadece istenen olgunluğa erişmiş meyveler toplanmakta ve kahve ağacının dallarına daha en az hasar verilmesi sağlanmaktadır. Bu aşama sonrasında kahveler çiftlik içerisinde bulunan yıkama istasyonunda işlenmektedir. Bu lot ise kuru yöntemle işlenmiştir.

Kuru işleme yöntemi teoride oldukça basit gözükmektedir. Toplan kahve meyveleri güneşte kurutulmakta, kurutma işlemi sonrasında çekirdek kurumuş meyveden ayrılmaktadır. Hatta bu sade işlem süreci nedeniyle, doğal yöntem olarak da adlandırılmaktadır. Kulağa oldukça kolay gelen bu yöntem ile iyi kahve elde etmek için ilave titizlik ve özen gerekmektedir.

Temiz, meyvemsi, tatlı ve tutarlı bir sonuç için gereken iş yükü oldukça fazladır. En tecrübeli toplayıcılar dahi kahve meyvelerini toplarken araya yeteri kadar olgunlaşmamış kirazları karıştırabilmektedir. Bunların ayıklanması için çoğu zaman bir günden az bir süre vardır, sonrasında kararacak olan kirazları ayıklamak mümkün olmayacak ve bunlar tadı olumsuz etkileyecektir.

Kahve El Salvador El Matazano Natural
Çiftçi Roberto Ulloa
Çiftlik El Matazano
Tür Sarchimor
İşlem Gün kurusu (natural)
Rakım 1200 m
Toprak Volkanik
Gölge Yapan Ağaçlar Inga
Tedarikçi Rufatti Battle
Yöre Santa Ana
Hasat 2017

Tadım Notları

Kiraz, Beyoğlu Çikolatası, kremamsı, tütün, malt