La Pandeadura kantonunda yer alan La Providencia çiftliği, Fernando Alfaro ve Jose Enrique tarafından işletilmektedir. Dört nesildir kahve tarımıyla uğraşan ikili, 7 yıl önce çiftliği, yüksek kalitede kahve üretme hedefiyle satın almıştır. Çiftliğin hemen yanında yer alan El Imposible ulusal parkı, çiftlikte karışılacağınız doğal yaşamın ve çeşitliliğin göstergesidir. İyi kahve üretmeye olan tutkuları, dört nesildir gelen bilgi ve deneyim, Fernando ve Jose’nin her konuya titizlikle ve mükemmeliyetçilikle yaklaşmasını sağlamaktadır. Daha kahve ağacı toprakla buluşmadan başlayan çalışmaları, toprak analizleri, karşılaşabilecekleri muhtemel bitki hastalıkları gibi konularda onlara fikir vermekte ve bilimsel bir yaklaşımla mümkün olan en iyi sonuca erişmelerine olanak vermektedir.

Ağaçlardan meyveler toplanırken, bekli de her ağaca defalarca kez gidilerek, tek tek sadece olgunlaşmış kahve kirazları toplanmakta, sonrasında ise toplanan bu kirazlar elle tekrar ayıklanarak kusurlu olanlar, yeteri kadar olgunlaşmamış veya fazla olgunlaşmış olanlar ayrılmaktadır. Bu aşamalardan sonra çiftlik içerisinde bulunan yıkama istasyonunda kahve çekirdeği dışarısındaki meyve posasından ayrılmaktadır (de-pulping). Sonrasında ise parijuelas adı verilen avlularda birkaç gün süren ön kuruma işleminden geçen çekirdekler, bu sefer kil zemine sahip avlulara alınmakta ve toplamda 12 günlük bir süreçte kurutma işlemi tamamlanmaktadır. En son olarak çekirdekler parşömen halinde El Carmen’e gönderilmekte ve burada ihraca hazır hale gelmektedir. Bizim için bu çekirdeklerin paketlenmesini yapan ve İstanbul’a ulaşmasını sağlayan Rodolfo Ruffatti Batlle’a ayrıca teşekkür etmek isteriz.

Biz için bir başka önemi de ilk direct-trade çekirdeğimiz olmasıdır. Eminiz ki bu kahveyi siz de bizim beğendiğimiz kadar beğeneceksiniz.

Kahve
El Salvador Finca La Providencia
Çiftlik
Finca La Providencia
Tür
Caturra
İşleme
Red Honey ve tezgahta kurutulmuş
Rakım
1400 - 1500 m
Bölge
Ataco, Apaneca - Lamatepec Dağı
Üretici
Fernando Alfaro ve Jose Enrique Gutierrez

Tadım Notları

Vişne kurusu, bal peteği notaları, vanilya ve sütlü çikolata

Teknikler