Tepeca volkanı tepesindeki Usulatan’da, üretimci Gilberto Baraona’nın sahibi olduğu Los Pirineos’u bulabilirsiniz. Berlin, Santiago de Maria ve Joy şehirleri tarafından çevrelenen bir volkanik dağ çemberinde yer almaktadır. Aile kayıtlarına göre, çiftlikte kahve hasadına 1890 yılında mülkün kendine ait tohumları ile başlandı ve bitkiler Antigua, Guatemala’dan alındı.

Kahve, çiftliğin farklı kısımlarına ve kahve türlerine göre küçük ile orta boyuttaki parsellere ayrılır. Mevcut durumda, çiftlikte Bourbon Elite, Pacas ve Pacamara türlerinin hasadı gerçekleştirilmektedir, fakat çiftlik aynı zamanda farklı türlerin yetiştirildiği Procafe projesinde de yer almıştır. Sonuç olarak yerli birçok kahve ağacı türü, dünyanın her tarafından doğal mutantlar ve melez ağaçlar ortaya çıkmıştır.

Los Pirineos çiftliği aynı zamanda El Salvador’da kendi mikro işlem tesisini kurma konusunda öncülerden biridir. Üretici hala işleme ve kurutma yöntemleri üzerinde deneyler gerçekleştirmektedir. Bu yıl satın alınan kahveler için, kahveler meyvesinden ve mukolajından ayrıldıktan sonra, yüzdürme deneyleri gerçekleştirdik, tatsal anlamda harika sonuçlara ulaştık.

Bu özel harman Gilberto’nun komşularından, çiftliğinin adı San Juan olan Roberto Schonemberg tarafında üretilmiştir. Meyveler Los Pirineos işlem merkezine getirilmiş ve burada işlenmiştir.

Çiftlik; yavaş olgunlaşma için serin hava, iyi yağış ve verimli volkanik toprakların olduğu bir bölgededir. Los Pirineos sürekli olarak 30 kişi istihdam etmektedir ve bu kişilerin maaşları belirlenen asgari ücretten daha yüksektir. İşlem ve meyve toplamanın kalitesini arttırmaları için iyi teşvik primleri almaktadırlar.

Kahve El Salvador Los Pirineos San Juan
Çiftlik San Juan
Üretici Roberto Schonemberg, Gilberto Baraona
Tür Bourbon Elite
İşlem Yarım yıkanmış ve güneşte kurutulmuş
Rakım 1485 m
Bölge Usultan, Berlin
Ülke El Salvador
Hasat 2015

Tadım Notları

Damağı kaplayan kremamsı doku, bitter çikolata ve elma tatlılığı, acı badem kurabiyesini andıran temiz bir bitiş

Teknikler