Bu kahve, kuzeybatı Sumatra’nın en ücra köşesi Laut Tawar Gölü yakınlarındaki Aceh Tengah kasabasında çiftçilik yapan çeşitli yetiştiriciler tarafından üretiliyor. Tarım ilacı veya kimyasal kullanmayan bu küçük aile çiftlikleri, geleneksel yöntemlerle çiftçilik yapıyor. Aceh Tengah bölgesinin tamamı organik sertifikaya sahip olup organik özelliğini korumak için çekirdekler ayrı ayrı işlenir.

Sumatra’da çok az sayıda kahve çiftliği ve hatta kooperatifi yer alıyor. Ekim alanları nadiren 2 hektardan daha büyük olan küçük çaplı üreticilerin büyük bir kısmı, yerel köy pazarında kahveyi azar azar satmayı ve yarı yıkanmış kahvelerine en iyi fiyatı almak için kıyasıya pazarlık etmeyi tercih ediyor.

Yerel pazar sistemi nedeniyle geleneksel “ürün izlenebilirliği” nosyonu Endonezya’da pek yok. Genel olarak kahvelerin izlenebilirliği köy seviyesiyle sınırlı. Bu durum, birçok küçük üreticiden gelen kahve meyvesinin yükleme alanına kadar kalitesini koruma bakımından çalışacağımız işleme merkezi seçimini çok önemli kılıyor. Sumatra kahvelerinin sadece en iyilerini seçmek için 2004 yılından beri PT Sarimakmur ile çalışıyoruz. Temiz, etkin ve iyi yönetilen bu tesislerde ürünleri tek tek elleriyle toplayan tarım işçileri, en az hükümetin belirlediği asgari ücreti alıyor ve performansa bağlı ikramiyeler sayesinde kazançlarını arttırabiliyor.

Sumatra’daki küçük üreticilerin ürettiği birçok kahve çeşidi gibi bu kahve de “yarı yıkanmıştır”. Üreticiler, çiftlikteki basit haddelerini kullanarak kahve çekirdeklerini meyvesinden çıkarır. Daha sonra müsilaj kaplı çekirdekler kısmen kurutulur ve yarı ıslak bir durumdayken kapçığından ayrılması için haddeye gönderilir. Bu işlemin, Sumatra çekirdeklerine kendisine has mavimsi yeşil görüntüsünü verdiği düşünülür.

Kahve Organik Sumatra Aceh Tengah
Çiftlik Aceh Tengah bölgesindeki çeşitli organik belgeli çiftlikler ve küçük çiftçiler
Tür Çeşitli (Tim-Tim Jantung, Tim-Tim, Ateng, Typica, Rasuna, Bourbon, Catimor, Longberry, Andongsari ve S795)
İşlem Yarı yıkanmış
Rakım 850 - 1500 m
Bölge Aceh Tengah, Toba Gölü
Ülke Kuzeybatı Sumatra, Endonezya
Hasat 2015

Tadım Notları

Meyve kuruları ve tropikal meyveler, elma ve nar tatlılığı, hafif asidik ve orta tatlı