Sulawesi (Celebes), 1605 yılından 2. Dünya Savaşı’na kadar Hollanda etkisi altında kaldı ve kontrol edildi. 1669 yılında, Hollandalı East India Şirketi, Sulawesi’deki ticareti kontrolü altına aldı. Şirket, 1600’lerin ortasında Ujung Pandang’da (şimdiki Makassar) Fort Rotterdam’I kurdu ve 1905 yılında Hollanda Doğu Hindistan kolonisinin bir parçası haline gelene kadar tam kontrolü eline alamadı. Hollandalı East India Şirketi, 1700’lerin büyük kısmında Endonezya’daki kahve üretiminin kontrolünü elinde tutu ve Arabica kahvesini (Typica) 1750’de Sulawesi’ye getirdi.

Minneapolis’ten Sulawesi, Tana Toraja’ya varmak biraz vakit aldı. Minneapolis - Tokyo - Singapore - Jakarta - Makassar ve Rantepao, Tana Toraja’ya 8 saatlik bir araba yolculuğu. Burası dünyadaki en güzel yer. Yemyeşil, bereketli, her yer çeltik tarlası dolu, huzur veriyor. Geleneksel Tongkonan evleri, yapıları süsleyen Toraja işlemeleri ile geri planda harika bir görüntü oluşturuyor.

Endonezya kahvesi geleneksel olarak Giling-Basah yöntemi ya da Sumatra gibi yıkanarak işleniyor. 1976 yılında, Japon-Endonezya ortak işbirliği olan TOARCO, Orta Amerika’dakine benzer geleneksel yıkama işlemini Sulawesi’ye getirdi.

TOARCO, 900 - 1250 m rakımdaki Pedamaran çiftliğinin sahibi ve kurutulmamış, parşömenli kahveleri (%40 nem oranı), 1200 - 1800 m rakımdaki küçük üreticilerden satın alıyor. Kahve doğrudan Pedamaran Çiftliği’ne getiriliyor ve işlem merkezindeki avlularda kurutuluyor. Bir üretici kahvesini TOARCO’ye satmak istediğinde, bu üreticinin kahvesinin özenle seçme, muhafaza, taşıma, nem oranları vb. gibi TOARCO standartlarına uygun olması gerekiyor. Çiftçilere, Tana Toraja bölgesindeki haftalık pazar sırasındaki satın alma noktalarında kahvelerini satmalarına olanak sağlayan kimlik kartları veriliyor. Bizim kahvelerimiz, yüksek rakımlı bölgelerdeki küçük üreticilerden geliyor.

Tana Toraja’da üretilen kahvenin çoğunun türü S795’tir, yani bir Typica melezidir. Bu, bardaktaki kahve açısından çeşitliliğin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Endonezya’da, bir Robusta-heavy x Arabica melezi olan Catimor’dan çokça bulunur ancak Tana Toraja yüksek kaliteli çeşitlerini korumayı başarmıştır.

2010 yılında, Sulawesi normal miktarın iki katı oranında yağmur aldı ve o sezonda kahvenin bulunmasını zorlaştıracak şekilde 2011 hasadında ürün %70’e kadar düştü.

Kahve Endonezya Sulawesi Tana Toraja
Çiftlik Çeşitli küçük üreticiler
Tür Typica türleri
İşlem Merkezi kuru değirmende tamamen yıkama ve kurutma
Rakım 1400 - 1600 m
Kökeni Sulawesi
Bölge Pango Pango-Perindingan, Tana Toraja
Ülke Endonezya
Hasat 2015

Tadım Notları

Karamela şekerini andıran yoğun tatlılık, misket limonu notaları, hafif ve parlak bir narenciye asiditesi, dolgun gövde

Teknikler