Barkod:8681672010089

Bu yıl, Falcon Specialty’nin, Addis'teki ekibinin yardımıyla, Rocko Dağı'nın Idido tarafındaki farklı küçük çiftliklerin hasatları birbirinden ayrı partileri halinde toplandı. Böylece bölgedeki toplulukların daha iyi temsil edilmesi sağlandı. Bu sayede, bu yıl Siz Agro'nun da desteğiyle, bu muhteşem günkurusu kahveyi üç farklı gruptan toplayıp tedarik edebildik.
Bu özel parti, Beyene Dori Mahallesi’nde yaşayan ve kahve yetiştiren insanların sıkı çalışmasını ve bağlılığını temsil ediyor. Akasya ve Cardia Africa gibi yerel ağaçların gölgesinde kahve için ayrılmış 9,2 hektarlık yarı orman araziyi kullanıyorlar. Topluluk, kahve kirazlarını Yirgacheffe kasabasındaki merkezi kurutma istasyonuna teslim ediyor. Buradaki temsilcimiz 2017'den beri Siz agro'daki çalışanların gelişimi için 1 çiftlik ve 8 ayrı yıkama istasyonuna yatırımlar yaptı. Takip edilebilirliği geliştirmek için bölgedeki hasatların partiler halinde toplanması ve işlenmesi için çalıştı.
Siz Agro, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için gereken iyileştirmeler konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere, tüm yıl boyunca tarım uzmanlarından oluşan bir ekip bulunduruyor. Bu ekibin de yardımıyla, üretim ve toplama işlemlerinin iyileştirmesinde yardımcı oluyor ve sezon dışında çiftçi topluluklarına ön finansman desteğinde bulunuyor.
Partiler, geleneksel yöntemle kurutulur ve işlenir. Kahve kirazları, kurutma tezgâhları üzerine iki santimetre kalınlığında olacak şekilde yerleştirilir. Öncesinde ayıklama masasında kusurlu çekirdekler ayıklanır. Tezgâha serilen çekirdekler arasında olgunlaşmamış veya aşırı olgunlaşmış ya da hasar görmüş çekirdekler olmamasına dikkat edilir. Her yirmi dakikada bir tersyüz edilir. Günün daha sıcak bölümünde, 11 ila 15 saatleri arasında, hızlı kurumayı önlemek için üstleri örtülür. Kuruma süresi neme bağlı olarak 14 ila 18 gün arasında değişebilir.

ÇiftlikRocko mountain reserve
TürHeirloom
İşlemGünkurusu (natural)
Rakım2050 - 2150 m
BölgeYirgacheffe
ÜlkeEtiyopya
TedarikçiFalcon Specialty
Hasat2020

Tadım Notları

Frenk üzümü, tropik meyveler, beyaz çikolata

Teknikler