Kayon Mountain Çifliği, 2012 yılında Ato Esmael ve ailesi tarafından, yüksek sosyal ve ekolojik duyarlılık çerçevesinde, üstün kaliteli kahveler üretme hedefiyle kurulmuştur. Etiyopyanın güneyinde Guji Zonunda yer alan Oromia bölgesinde konumlanmış olan çiflik, başkent Addis Ababa’ya 510km uzaklıktadır.

Son döneme dek Guji Zonundan gelen kahveler, Sidamo kahveleri olarak sınıflandırılmaktaydı. Fakat, özellikle son iki yıldır bölge halkının ve derneklerinin yoğun çalışmaları meyvesini vermiş ve Guji Zonunun Etiyopya devleti tarafından özerk bir kahve üretici bölge olarak tanımlanmasını sağlamıştır. Tadsal açıdan, Sidamo bölgesinin kahveleri ile oldukça benzerlik göstersede, Guji kahvelerini özel kılan bazı ufak detaylar her zaman bu kahveleri bizim için heyecanlı kılmaktadır.

240 hektarlık doğal ormanlık arazide yer alan kahve ağaçları, oldukça verimli kumlu killi toprak üzerinde yetişmektedir. Çiflikte tamamen organik tarım uygulamaları tercih edilmekte ve gübreleme için temek olarak sadece hayvan dışkısı kullanılmaktadır.

Kahve hasadı Ekim ayında başlayarak, Şubata dek sürebilmektedir. Bu aşamada çevre köylerden gelen işçiler, kahvelerin tek tek elle toplanmasını sağlamaktadırlar. Toplanan kahvelerin büyük bir çoğunluğu yoğun bir ayıklama işlemi sonrası doğal yöntemle işlenmek üzere kurumaya bırakılır. Hava şartlarına göre bu süreç, 14 ila 28 gün arasında sonlanmaktadır. Bu esnada kurumakta olan kahveler sürekli ters yüz edilerek eş bir kuruma sağlanır ve küflenme ve aşırı-fermantasyon gibi olumsuzlukların önüne geçilir.

Bir kısım kahveler ise, ıslak metot ile işlenmek için ayrılır. Azımsanamayacak oranda su tasarrufu sağlayan EcoPulper ile ilk olarak kahve çekirdekleri nektardan ayrılır. Sonrasında fermantasyon tanklarına alınarak 8 ila 12 saat arasında bekletilir. Bu aşamanın ardından yıkama kanallarına alınarak, temiz su ile ykanır ve bu sayede kalan meyve nektarından tamamen temizlenmiş olur. İlk olarak gölgede kurumaya bırakılan çekirdekler, 3. Günde yükseltilmiş afrika tipi tezgahlara alınarak toplamda 18 gün boyunca kurutulur.

Kahve Etiyopya Kayon Mountain Organik
Çiftçi Ato Esmael
Çiftlik Kayon Mountain
Tür Heirloom
İşlem Yıkanmış
Rakım 1900 - 2100 masl
Bölge Guji, Oromia
Ülke Kosta Rika
Tedarikçi Falcon Speciality
Hasat 2018

Tadım Notları

Yaban mersini, lavanta, kayısı reçeli, papaya