Mormora, Sidamo Eyaletindeki Oromia Yöresinin Gujii Bölgesinde yer alan Shakiso kasabasına yakın 200 hektarlık bir çiftliktir. Bu bölgelerde kahve yüzyıllardır yetişiyor; Etiyopya, kahvenin doğduğu, anavatanı olduğu ülke.

Çiftliğin yöneticileri, Guji Highland ile aynı. Ancak Mormora eski bir plantasyon ve 1850-2100 metre rakım arasında, Guji Highland'e göre biraz daha düşük bir rakımda bulunuyor. Kahve organik olarak ve vahşi orman koşullarında yetişiyor. Bu bölgede toprak çok verimli ve kahve bitkileri ağaçların doğal gölgesinden faydalanıyor. Mormora Çiftliği'nde de organik sertifika bulunuyor (ancak bu lot sertifikalandırılmamış). Araziler bölümler halinde yönetiliyor, ağaçları gençleştirmek için 25 yıllık bir döngü takip ediliyor.

Olgun kirazlar hasat mevsimi boyunca, Kasım ve Şubat ayları arasında elle seçilir. Daha sonra, Shakiso'daki yıkama istasyonuna gönderilir ve burada derecelendirilir, sıralanır ve nektarından ayrılır. Sonrasında 24 ila 48 saat boyunca su tanklarında fermente edilir. Parşömen yıkama kanallarında derecelendirilir ve sonra Afrika tipi kurutma tezgâhlarına yerleştirilir. Kuruma süresi genellikle nem oranı % 12 veya daha düşük olana kadar 2 hafta sürer.

Mormora, 2012'de saygın bir ödül olan ve AFCA tarafından düzenlenen kahve tadımında “Ulusal Hasat Tadım Ödülü” nü aldı. 2014 yılında Addis Ababa'da yapılan tadımda ise 3. ve 4. sıraya yerleşti.

Kahve Etiyopya Mormora
Çiftlik Mormora
Çiftçi Haider Abamecha
Tür Heirloom
İşlem Doğal (günkurusu)
Rakım 1800 - 2000 m
Bölge Sidamo, Guji
Ülke Etiyopya
Hasat 2017

Tadım Notları

Kavun, ıhlamur çiçeği, nektarin, hafif çilekli çikolata

Teknikler