Yirgacheffe Sidama’nın bünyesinde bulunan küçük bir yöredir. Bununla birlikte belirgin tadım karakterinden dolayı ayrı olarak gruplandırılmıştır. Yirgacheffe bünyesinde; Wenago, Kochere ve Galona Abaya gibi alt bölgeleri bulundurur. Kuru meyveler, çiçeksi karakter ve parlak bir asidite bölge kahvelerinin bize sunduğu tatsal zenginliğin özetidir.

2008 yılında hem üreticileri, hem de alıcıları fiyat dalgalanmalarından korumak, daha şeffaf ve adil bir kahve ticaretine olanak sağlamak için kurulan Ethiopian Coffee Exchange (ECX) günümüze kadar Etiyopya’da kahve ticaretinin tek kaynağı olmuştur. Geçen sene alınan bir karar ile alıcıların kahveleri ECX e girmeden direk olarak ihracatçılardan alınmasına olanak sağlanmıştır. Önümüzdeki hasat döneminden itibaren uygulanmaya başlayacak sistem, birebir çiftliklerle, üreticilerle ve kooperatiflerle doğrudan temasa olanak vermektedir. Dolayısıyla hem doğrudan ilişkiler kurulması, hem de takip edilebilirliğe olanak sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Her zaman bizi heyecanlandıran Etiyopya’dan bu eşsiz kahveyi tedarik eden, aynı zamanda Türkiye’nin sadece nitelikli çekirdek ticareti yapan ilk ve tek tedarikçisi Arabica Trading House’a ve Martell’e de teşekkürü borç biliriz.

Kahve Etiyopya Sundried Yirgacheffe Lot #120
Çiftçi Çeşitli Küçük Üreticiler
Tür Yirgacheffe Heirloom
İşlem Gün kurusu (natural)
Rakım 1800 m
Tedarikçi Arabica Trading House
Bölge Sidama, Yirgacheffe
Hasat 2017

Tadım Notları

Ahududu, Armut, Kuşburnu, Kakao