Orta Amerika ülkelerinde yaşayan hakların çoğu ekonomik durum ve kırsal kesimdeki fırsat eşitsizliği yüzünden, daha iyi bir hayat beklentisiyle Kuzey Amerika'ya göç etmektedir. Orta Amerika'da ekonominin akışı daha belirsiz seyrederken Kuzey Amerika'da ekonomi yükseliştedir. Göçmenlerin çoğunluğu erkek olup eşlerini ve çocuklarını memleketlerinde yalnız bırakmaktadır. Bu durumda kadınlar işleri üstlenmek durumunda kalır. Bu durum başta korkutucu görünebilir ama aslında kadınlar her zaman kahve yetiştiriciliğine dâhildi ancak karar mekanizmasına dâhil görülmüyordu. Şimdilerde birçok kadın tarlalara sahip çıkarken kahvelerini yerel pazara veya aracılara düşük fiyatlara satmak zorunda kalıyor. Bu yüzden kendilerini kapana kısılmış hissediyorlar. Hala birçok engeli aşmaları gerekse bile, bu mükemmel kadınlarla ortak olma ve kahvelerini tanıtabilme fırsatı yakaladık.

Kahve tarımında bilgili olmaları kahvenin kalitesini ve değerini arttıracak. Onları daha güçlü üreticiler haline getirecek.

Üreticiler

- Iris Cano Merida
- Norma Cifuente
- Suly Hernandez
- Maria Perez Morales
- Ana Ramirez
- Antonia Tomas
- Cecibel Armas

İşlem: Olgun kahve kirazlarının seçilerek toplandığı gün depulping makinesi ile ayrıştırılır ve fermantasyon işlemi 24 ila 36 saat devam eder (müsilajı çıkana kadar). Yıkanır ve 6 ile 8 gün verandalarda güneşte kurumaya bırakılır.

Tarlanın Boyutu: 0,8 hektar (ortalama)
Yağış Miktarı: 2000 ml
Sıcaklık: 15 - 28 ºC
Toprak: Killi
Gölgelik Ağaçlar: Inga, Chalun, Gravilea ve diğer yerel türler

ÜreticiKadın üreticiler kolektifi
TürBourbon, Caturra, Catuai
İşlemYıkanmış
Rakım1.600 - 1.700 m
BölgeHuehuetenango
ÜlkeGuatemala
TedarikçiTWCS
Hasat2020

Tadım Notları

karamel, yeşil üzüm, sütlü çikolata

Teknikler