Yaklaşık olarak 60 yıllık bir geçmişe sahip olan çiftlik, asıl olarak 2004 yılında Erwin Humberto’nun aile mirasını devralmasıyla atağa kalkmıştır. Geçmiş süreçte ekonomik zorluklar, politik tutarsızlıklar gibi nedenlerle kahve tarımı hep geri planda kalmıştır. Fakat 2004 yılında Erwin’in yönetiminde yeni bir sayfa açılmış, öncelikle çiftliğe kızının ismini vermiş ve bundan sonra çiftlik, güzel Elizabeth anlamına gelen Bella Elizabeth adıyla anılmıştır.

Elizabeth’in şansı ve Erwin’in iyi kahveye olan tutkusu onları kısa sürede üst basamaklara taşımış ve 2015 yılında Guatemala’nın en önemli kahve yarışması olan Guatemala Cup of Excellance’ta 6. sırayı almayı başarmıştır.

Çiftlik 8 hektarlık alana yayılı olup deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yüksekte yer alır. Meksika’nın Tehuantepec düzlüklerinden esen sıcak rüzgârlar, bölgeyi don olayından korur ve bu irtifada kahve üretimine olanak sağlar. Bunun sonucu olarak, yoğun gövdeli, ağız sulandıran asiditesiyle şarapsı karektere sahip kahveleri bizlere sunar.

Kahve Finca Bella Elizabeth
Üretici Erwin Humberto Argueta Herrera
Çiftlik Bella Elizabeth
Kahve Türleri Bourbon, Typica, Caturra, Pache
İşlem Yıkanmış
Rakım 1400 - 1560 m
Yöre Huehuetenango
Ülke Guatemala
Hasat 2015 – 2016

Tadım Notları

Kakao, ayva, kestane balı, tütün

Teknikler