Meksika'nın Tehuantepec ovasından esen kuru ve sıcak rüzgarlar sayesinde, Highland Huehuetenango bölgesi dondan korunur ve yüksek irtifada kahve çiftçiliğine olanak sağlar. Bu da kahvelerimizin hepsine yoğun bir asidite, yüksek gövde ve enfes şarapsı notalar kazandırır.

Kadın Kahve Üreticileri Projesi
Huehuetenango, Guatemala

"Kadın kahve üreticileri projesi, Huehuetenango'daki gelişimin ve dayanışmanın örneği" Guatemala ulusal gazetesinde dikkat çeken yakın tarihli bir makalenin başlığıdır. Bu makaleyi okurken, lider kadın çiftlikleri destekleyen ve teşvik eden yeni projemiz (TWCS'nin projesi) daha da önemli hale geldi.

Şehirlere ve ABD'ye göçle ilgili güncel eğilimler incelendiğinde, kahve arazilerinin çoğunun terk edildiği görülür. Kahve üretiminde çoğunlukla erkeklerin egemen olduğu için bir zamanlar evin bekçileri olan ve şimdi de kahve tarlalarının bekçiliğini üstlenen kadınlara yatırım yapmaya karar verdik.

Yabancı biri olarak, kahve yetiştirmek erkek egemen bir alan olarak görünüyor. Ancak kadınların ailelerini ve arsalarını desteklemek için ne kadar zaman ve kaynak harcadıklarına baktığımızda hızlı bir şekilde yatırım yapmamız gerektiğini fark ettik. Geçtiğimiz yıl boyunca, ürettikleri kahvenin kalitesini sürekli iyileştirmelerine yardımcı olmak için, mikro krediler, tarla teknik yardımları ve yıkama istasyonu yöneticilerinin en iyilerinin bilgisi ile kadın yetiştiricileri destekleyen bir program geliştirdik.

En iyi kadın yetiştiricileri belirledikten sonra, onları kahve üzerinde uzun vadeli sözleşmelerle güvence altına aldık ve onları Huehuetenango civarındaki kahve üreten erkek egemen topluluklardaki rollerini korumaları için teşvik olarak daha yüksek fiyatlarla ödüllendirdik.

Bu harika kadınlara teşekkürler!

Kahve Finca Los Recuerdos
Çiftlik Sahibi Aura Escalante
Çiftlik Los Recuerdos
Tür Caturra, Bourbon
İşlem Kenya Stili Yıkanmış
Rakım 1600 – 1650 m
Toprak Kireçtaşı
Gölge Yapan Ağaçlar Chalum, Gravilea and Cipreces
Yöre Huehuetenango
Ülke Guatemala
Hasat 2017

Tadım Notları

Dağ kekiği, muşmula, oolong çayı, canlı ve temiz