Kenya kahve pazarının büyük çoğunluğunu, 500’e yakın kooperatife bağlı üretim yapan yaklaşık yarım milyon küçük çaplı üretici oluşturmaktadır. Üretimin bir kısmı ise 200 civarı büyük çiftlik ve 3000 civarı orta çaplı üretici tarafından gerçekleştirilmektedir. Tahmini olarak 160.000 hektarlık bir alan kahve tarımına ayrılmaktadır. Kahve, turizm, çay ve ticari amaçlı botanik yetiştiriciliğinden sonra ülkenin dördüncü önemli gelir kaynağıdır. Yıllık kahve üretimi yaklaşık olarak 900.000 çuvala denk gelmektedir. Kahve direk veya dolaylı yollardan 6 milyon Kenyalının kahve ile etkileşimi olmaktadır.

Bölgede yılda iki kez kahve hasadı olmaktadır. Erken hasat olarak adlandırılan ilk hasat Eylül Aralık arası olmakta, ana hasat veya geç hasat olarak adlandırılan ikincil hasat ise Mart Haziran ayları arası gerçekleşmektedir.

Kahvelerin çoğu yıkama yöntemi ile işlenmektedir. Yarı yıkanmış ve kuru işleme çok nadir de olsa tercih edilmektedir. Elle tek tek toplanan kahve kirazları, mekanik cihazlarda nektarından ayrılmakta, ortam sıcaklığına bağlı olarak 24 ila 36 saat fermantasyon tanklarında bekletilmektedir. Sonraki aşamada yıkama kanallarına alınarak, kalan müsilajdan arındırılmaktadır. Genellikle Kenya kahvelerine özel olan ve diğer üretici ülkelerde de son zamanlarda kullanılmaya başlayan bir yöntem ise son aşamada çekirdeklerin tekrar temiz suya batırılarak belirli bir süre bekletilmesidir. Kenya stili yıkanmış veya çifte yıkanmış olarak adlandırılan bu yöntem, asiditeyi ön plana çıkarmakta, kahvenin meyvemsi parlak karakterini ortaya çıkarmaktadır. Kariru bu aşamada 4 saat bekledikten sonra, kurutulmak için yükseltilmiş tezgâhlara alınır ve 20 gün boyunca nem oranı %10,5’e gelinceye dek kurutulur.

Kariru istasyonu 1986 yılında kurulmuş olup şu an 3000’e yakın çiftçinin kahvesini işlemektedir. Baragwi kooperatifinin bir parçası olarak Kariru, Kianyaga kasabasının eteklerinde yer almaktadır.

Kahve Kenya Kariru AA
Kooperatif Baragwi
Üyeler Küçük çaplı 3000 üretici
Kahve Türleri SL 28 ve SL 34
İşlem Yıkanmış
Rakım 1800 m
Bölge Kirinyaga
Ülke Kenya
Hasat 2017

Tadım Notları

Tropik meyveler, melisa, narenciye asiditesi

Teknikler