Kahveyle ilk tanıştığımız andan beri Kenya bizim için özel bir yere sahiptir. Zengin topraklar, geniş bir tat yelpazesine olanak vermekte, yoğun tatlılık ve ağız sulandıran asiditeleriyle bize eşsiz ve heyecan veren kahveler sunmaktadır. Bir yıllık ayrılığın ardından bu sezon tekrar bizi oldukça heyecanlandıran bir Kenya kahvesi ile baş başayız. Thunguri, Kirinyaga bölgesinde yer alan aynı isimli yıkama istasyonunun ürünüdür. Her ne kadar tasviri güç olsa da, yemyeşil el değmemiş vadiler, doğal hayatla iç içe tarlalar ve tarımsal çeşitlilik kahvemizin geldiği Kirinyaga bölgesini gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Zengin volkanik toprak, tarımı yapılan çay, badem, muz gibi ürünler, yıllık 953 mm yağış ortalaması ve 1800 metrelik irtifa ile kahvenin kusursuz olması için gerekli birçok şart daha ilk aşamada sağlanmaktadır. Küçük çaplı çok sayıda üretici tarafından özenle toplanan kahve meyveleri Thunguri yıkama istasyonuna getirilir. Meyvesinden ayrılan ve tamamen yıkanan çekirdekler, standart yıkama işleminden farklı olarak, kurutulmadan önce son bir kez daha suya batırılarak 24 saat süreyle bekletilmektedir. Bu sayede kompleks tatlar, parlak tatlı bir asidite elde edilmektedir. Kurutma işleminin sonucunda çuvallara doldurulan çekirdekler satışa hazır hale gelmektedir.

Son dönemlerde Kenya hükûmeti, alıcıların direk olarak çiftçilerle ticaret yapmasının önünü açmıştır. Bize bu çekirdeği tedarik eden Falcon Speciality de direk olarak çiftçilerden kahveleri temin etmekte ve bu sayede çiftçiye emeğinin karşılığını tam anlamıyla verebilmektedir.

Kahve Kenya Thunguri AA
Kooperatif Kibirigwi
Kahve Türleri SL28, SL34
İşlem Yıkanmış ve afrika tipi tezgâhlarda kurutulmuş
İşlem Merkezi Thunguri
Rakım 1700 - 1800 m
Yöre Kirinyaga County
Çiftlikler 1500 kooperatif üyesi
Belgeleme Rainforest Alliance
Hasat 2016

Tadım Notları

Yeşil elma, greyfurt, kremamsı gövde, bal tatlılığı

Teknikler