El Triunfo, Tarqui bölgesinde yer alan 5 farklı küçük üreticinin sağladığı kahveler ile oluşturulmuş bir projedir. Tarlalar 1850 ila 2000 metre irtifada yer alır.

Tüm kahve kirazları elle toplanır ve sadece uygun olgunlukta olan kahve kirazlarının toplanmasına azami özen gösterilir. Bu aynı ağacın defalarca ziyaret edilmesi anlamına gelir. Sonrasında ise toplanan kirazlar tekrar bir ayıklanma sürecinden geçmekte ve bir sonraki aşamada meyvenin posasından ayrılıp fermantasyon tanklarına alınır. Yaklaşık 12 ila 16 saat süren bu işlemin sonunda tekrar ayıklanan çekirdekler, temiz suyla yıkanır ve kurumaya hazır hale gelir.

Kuruma işlemi, yağıştan koruması amacıyla sera benzeri yapıların içerisinde sürdürülür. Bu aşamada seranın iyi bir hava sirkülasyonuna sahip olması ve gün içerisinde aşırı sıcaklıktan koruması için gölgeliğinin olması kritik öneme sahiptir. Tüm bu işlemlerden sonra çiftçiler ürünlerini parşömen (kapçık) halinde paketleyip ihracata hazır hale getirilmesi için kuru haddeleme tesisine (dry mill) teslim etmektedir.

Bardakta Caturra türünün simgeleşen parlak asiditesi ve meyvemsiliği, Kolombiya türünden gelen çikolata notaları, yoğun gövde ve inanılmaz tatlılık sizleri beklemektedir. Bu sezonun bizi en çok heyecanlandıran kahvesi El Triunfo’yu sizlerin de oldukça beğeneceğinize eminiz.

Kahve El Triunfo Microlot #2
Üretici Jesus Ochoa, Yaved Guarnizo, Jose Erazo, Yuri Bermeo, Jesus Escobar
Kahve Türleri Caturra, Colombia
İşlem Yıkanmış
Rakım 1850 - 2000 m
Yöre Tarqui, Huila
Ülke Kolombiya
Hasat July - August 2015

Tadım Notları

Sütlü çikolata, bergamot, keskin portakal

Teknikler