Huila, Palestina’da bulunan, “Aromas del Sur” isimli yeni bir grubu sizlere tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Palestina’daki en iyi kahveyi size sunmak için Aromas del Sur ile birlikte çalışıyoruz!

Kurucu üyeler, 2013 yılında özel kahve üretiminin potansiyelini keşfettiklerinde grubu kurdular. Şu anda Aromas del Sur’un 73 aktif üyesi mevcuttur.

Ortalama çiftlik boyutu 6 hektardır ve rakım 1400 ile 1900 m arasında değişiklik göstermektedir. En yüksek çiftlik 1970 m rakımda bulunmaktadır. Çiftliklerde genellikle bulunan türler; Caturra, Colombia, Castillo, Tipica, Red Bourbon, Pink Bourbon ve Tabi’dir.

Hasat Ekim ayında başlar ama hasadın çoğu Kasım’dadır; Micata Mayıs’ta başlar ve Haziran’da toplanır. Üreticiler kahveyi kalite standartlarına uygun olarak toplar ve işler; olgun meyveleri özenle ve elle seçerler, kahveyi yeterli seviyeye ulaşana kadar fermente ederler ve çekirdeklerin nemi % 10 ila 11,5 seviyesine düşene kadar kuruturlar. En yaygın uygulama, üreticilerin kahvelerini kendi çiftliklerinde işlemesidir. Kahve, istenilen nem seviyesine kadar kuruduğunda, Aromas del Sur ambarına taşınır.

Aromas del Sur’un kalite standartlarını grup üyelerine öğretmek ve uygulamalarını sağlamak amaçlı “Universidad del Café” (Kahve Üniversitesi) adlı bir projesi mevcuttur. Projenin amacı, üreticileri tarımsal uygulamalar, ticaret ve kahve tadımı konularında eğitmektir.

Aromas del Sur ambarı, parşömenli kahve için bir depolama alanı olarak kullanılır ve kalite kontrolü için iyi donanımlı bir tadım laboratuvarına sahiptir. Tadılan her grup belirli bir kahve profili kapsamında değerlendirilir ve kalite kontrolden geçer.

Palestina hakkında bilmeniz gerekenler:
Huila’nın güneyinde yer alan Palestina; Guarapas Nehri, Suaza Nehri, Aguas Claras Nehri, La Quebradona Nehri, Agua Azul Nehri ve La Cumbre Nehri gibi çeşitli su kaynaklarına sahip olması ve Huila departmanı için başlıca su kaynağı olarak görülmesinden dolayı Agua Azul (Mavi Su) olarak da bilinir.

Kahve Colombia Aromas del Sur Palestina
Çiftlik Çeşitli çiftlikler
Tür Caturra, Colombia, Castillo, Tipica, Red Bourbon, Pink Bourbon, Tabi
İşlem Yıkanmış ve güneşte kurutulmuş
Rakım 1400 - 1900 m
Bölge Palestina, Huila
Ülke Kolombiya
Hasat 2015

Tadım Notları

Yoğun krem karamel tatlılığına canlılık katan çikolata kaplı portakal notaları, kadifemsi doku, temiz ve damakta kalıcı bir bitiş

Teknikler