Oscar ve Francisca Chacon, Kosta Rika'da sertifikalı organik kahve üreten ve tek mikro üretim tesisine sahip olan ender üreticilerdendir. Kahve üreticilerinin çoğu organik üretimi bırakmış olsa da, Chacon ailesi ilkelerine sadık kalmıştır. Kahveye olan tutkuları onları yarı yıkanmış (honey) ve günkurusu (natural) yöntemlere yöneltmiştir ve sonuç olarak Las Lajas adıyla nitelikli kahve sektöründe ünlü bir marka haline gelmişlerdir.

Las Lajas'ın uzmanlığı olan black honey yöntemi tutarlı bir tadım profili sağlamak için birçok sezonda geliştirilmiş ve rafine edilmiştir. Bu en uzun honey işleme yöntemlerinden biri olup, kirazlar 24 saat boyunca hareket ettirilmeden kurumaya bırakılır.

Red honey yönteminde kahve kirazları yükseltilmiş kahve yataklarında kurumaya bırakılır. Sabah, kirazlar ayrıştırıldıktan sonra tekrar kurumaya bırakılır. Bu süreçte kirazlar sadece öğleden sonra bir kere çevrilir.

Alma Negra doğal süreci, sadece %18'den fazla brix ölçümüne sahip olan olgun kirazların seçimiyle başlar. Seçildikten sonra kirazlar tanklarda yıkanır, olgunlaşmamış olanlar ayrıştırılır ve kurutma yataklarına gönderilir. Kirazlar daha sonra hava şartlarına bağlı olarak 22 - 27 gün boyunca aralıklı olarak hareket ettirilir.

Las Lajas'ta işlenen kahvelerin tümü, aile işletmelerinden geliyor. Oscar ve Francisca kahvelerinin inceliği ve karmaşıklığını ifade eden bir fincan kahve ürettiklerinden emin olmak için durmaksızın yeni kahve işleme yöntemleri üzerine çalışıyorlar.

ÜreticiOscar ve Francisca Chacon
TürCaturra
İşlemYarı yıkanmış (red honey)
Rakım1300 - 1600 m
BölgeCentral Valley, Sabanilla, Poas
ÜlkeKosta Rika
TedarikçiFalcon Speciality
Hasat19/20

Tadım Notları

kakao nibi, kuşburnu, kiraz

Teknikler