Nikaragua’da kahve sektörü 1970’lerden 1990’lara kadar süren Sandinista rejimi esnasında büyük darbe yemiştir. Siyasi sahne belli bir düzene oturduğunda ise çiftliğini bırakan pek çok çiftçi de geri dönmüştür. Ne var ki Mitch fırtınasının yıkıcı etkileri ve kahve piyasalarındaki sürgit iniş çıkışlar bu çok arzulanan ve kaliteli kahveler yetiştiren ülke üzerinde negatif etkiler bırakmaya devam etmiştir.

Ülkedeki en önemli kahve bölgeleri Matagalpa ve Jinotega ile Nicaragua’nın en çok aranan çekirdeklerin bulunduğu Nueva Segovia’dır. Cerro De Jesus’un da yetiştiği Jalapa belediyesi de bu saydığımız son bölgededir. Çiftlik bölgedeki en yüksek dağın tepesindedir ve 280 hektarlık tarım arazisinin 126 hektarı kahveye ayrılmıştır. Bölgede rakım 1100 ile 1450 metre arasında değişir. Yıllık yağış miktarının yüksek olması burada çok zengin ve çeşitli bir bitki hayatının ve vahşi hayatın olmasına olanak tanımıştır. Çok canlı ve yemyeşil ağaçların gölgesinde Catuai, Caturaa, Bourbon ve Pacamara gibi kahve türleri yetişir ve çiftlikte ayrıca burada yaşayan 300 işçinin çocuklarının devam edebileceği bir de okul vardır.

Çiftliğin sahibi Julio Peralta özellikle sunduğu micro-lot’lar ile tanınır ve ayrıca kahve yetiştiriciliği ve kavurmacılığı yapan Peralta Coffees’in de başındadır. Hem aile üyelerini ve hem de çevredeki diğer çiftçileri yeni yöntemler aramaları için teşvik etmiş ve fincanda harika sonuçlar doğuracak yeni teknikler ve kompleks araştırmalar peşinde koşmuştur. Bu projeye katılan çiftçilerden pek çoğu son yıllarda Cup of Excellence ödüllerine layık görülmeye başlamıştır.

Micro lot anlayışı Julio’ya ve diğer çiftçilere hangi çekirdek türleriyle hangi işlemlerin hangi çiftliklerde daha iyi sonuçlar vereceği üzerine düşünme ve harekete geçme şansı vermiştir. Buna karar vermek için örneğin meyvelerdeki şeker içeriğini ortaya koyan bir brix refraktometresinden yararlanılmaktadır. Buradaki hedef ortalama %22dir. Ardından olgun yemişler tabi tutulacakları yönteme göre (doğal, red honey, yellow honey vs) göre toplanmaktadır. Bunu izleyen aşamada en iyi kalite çekirdekler özenle ayıklanmakta ve red honey yapılacaksa yemişlerin nektarı çıkarılarak üzerlerindeki mucilage bırakılmakta, yellow honey olacaksa kurutulmadan önce sadece nektar değil ama mucilage’ın büyük bir kısmı da çıkarılmakta, doğal yöntem için ise olgun yemişler elle toplandıktan sonra uzun bir süre boyunca nektar ve mucilage üzerinde olacak şekilde kurutulmaktadır. Bu elinizdeki micro lot’lar için San Ignacio değirmenindeki yeni inşa edilen parabolik kurutucudan geçen tüm kahveler alınmıştır. Bu türden bi adanmışlık her zaman çok temiz ve içimli bir sonuç veren kahveler elde edilmesini sağlamaktadır.

Kahve
Nikaragua Cerro de Jesus
Çiftlik
Cerro de Jesus
Tür
Catuai, caturra, bourbon , pacamara
İşleme
Doğal, red honey, yellow honey vs.
Rakım
1100 - 1450 m
Toprak Zengin kırmızı
Bölge
Jalapa, Cordillera Dipilto, Nueva Segovia
Ülke
Nikaragua
Hasat 2015

Tadım Notları

Kremamsı sütlü çikolata, dengeli bir gövde, tatlı kavun, hafif portakal

Teknikler