Elí Espinoza, Las Pirias eyaletindeki Chirinos bölgesinde 4 hektarlık kahve tarlasının sahibidir. Elí köye yayılmış birkaç parselde çoğunlukla typica, caturra ve bourbon türünde kahve yetiştirmeyi tercih ediyor. Elí kahveyi işleme sürecini evinde gerçekleştiriyor. Evi ve tarlası 1800 ile 2000 metre irtifa aralığında bulunuyor. Elí bu köye gençken kahve tarlalarında çalışmak için gelmiş ve toplayıcı olarak işe başlamış. Belli bir süre sonra kendine parsel alabilecek duruma gelip evini de inşa ettikten sonra kahve üreticisi olmuştur.

Kahveler yıkama tanklarında yıkanıp yüzdürülür. Olgun olanlar seçilip depulping makinesinde meyvesinden ayrıştırılır ve gölgelik bir alanda bir gün boyunca kurumaya bırakılır. Sonrasında açık ya da kapalı kurutma tezgâhlarına taşınır ve kuruma işlemi kontrol altında 14 gün boyunca devam eder.

Las Pirias eyaletindeki Chirinos bölgesi Peru’da nitelikli kahve adına en iyi bilinen bölgelerden biridir. Chirinos diğer illere yeni yollarla bağlı, gelişmekte olan bir şehir ve bu lojistik avantaj onları kahve ticaretinde önemli bir konuma taşıyor. Bu şehirde kahve ticaretine hala aracı kişiler ve FTO 'adil ticaret, organik kahve' sertifikası hâkim. Nitelikli kahveye olan ilgi artarken bazı büyük kooperatifler kaliteli ürün adı altında senelerdir işlerini sürdürmekte. Ancak küçük üreticilerin birçoğu kooperatiflerin bir üyesi değil ve pazara girmek için şansları düşük. Tarlalarına yatırım yapmak ve ürün kalitesini arttırmak için çok az destek alıyorlar. Chirinos çevresinde çok sayıda köy arabica kahve yetiştirmek için ideal koşullara sahip genel rakım 1700 metre veya daha yüksek ve birçok üretici hala eski safkan arabica tür kahve ağaçlarına sahip. Bu alanda kaliteyi iyiye taşımak adına iyi bir potansiyel görüyoruz. Küçük değişiklikler ve yatırımlarla, üreticilerin maliyetini nadiren karşılayan düşük pazar fiyatından kurtulabiliyor ve kahvelerine kaliteli teşvikler ile pazarın çok üzerinde ödeme yapan alıcılar bulabiliyorlar.

ÇiftçiEli Espinoza Soberón
TürCaturra
İşlemYıkanmış
Rakım1,850 - 2,000
BölgeChirinos
ÜlkePeru
TedarikçiFalcon Specialty
Hasat19/20

Tadım Notları

Limon otu, portakal, lavanta

Teknikler