Gatare ismini, Batı Ruanda da Nyamasheke bölgesinde yer alan aynı isimli yıkama istasyonundan almaktadır. Nyungwe ormanına yakın bu yıkama istasyonu, Ruanda’daki en eski ve en büyük istasyon olma özelliğine sahiptir.

Bölge oldukça zengin toprak yapısı ile kahve tarımına oldukça elverişlidir. 2011 ve 2013 yıllarında Gatare yıkama istasyonundan çıkan iki lot, Cup of Excellence yarışmasında sırası ile 6. ve 11. sıraya yerleşmiştir. Yıkama istasyonu bu sene yeni bir yönetim tarafından devralanınmış olup yönetim planlarında çevre tarlalarla ve çiftçilerle iş birliğine gidilip istasyonun daha da büyütülmesi vardır. İstasyon çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi için çeşitli ücretsiz danışmanlık ve eğitim programları yürütmektedir.

Hasat ve kahve kiraz seçimi
Ruanda’da hasat sezonu Mart Ağustos arası olmakla birlikte, istasyona gelen kahvelerin büyük kısmı Mayıs Haziran arası toplanmıştır. İklim ve hasadın gerçekleştiği irtifaya bağlı olarak bu tarihlerde ufak kaymalar söz konusu olabilmektedir.
Küçük çaplı çiftliklerde, tarım ve hasat genellikle çiftçi ve ailesi tarafından yapılmaktadır. Toplanan meyveler bisiklet veya yaya olarak yıkama istasyonuna taşınmaktadır. Kirazlar istasyona teslim edilirken, kontrol edilmekte, olgunlaşmamış veya aşırı olgunlaşmış kirazlar ayıklanmaktadır. Sonrasında tartılan kirazların karşılığı olan tutar direk olarak çiftçilere ödenmektedir.

İşleme
Sezon süresinde serin geçen havalar, fermantasyon aşamasında oldukça kolaylık sağlamaktadır. Geleneksel 3 diskli depulper* tarafından nektarından ayrılan parşömen** A, B ve C olmak üzere üç sınıfa ayrılır. Sonrasında 16 saate kadar kuru fermantasyon aşaması gelmektedir. Bu süre o dönemdeki hava sıcaklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir sonraki aşamada temiz suyla yıkanan çekirdekler, yoğunluğuna bağlı olarak iki sınıfa ayrılır, sonrasında ise temiz su dolu tanklarda 12 saat bekletilir.
Parşömen öncelikle üzerleri güneş ışığına karsı korumalı tezgâhlarda ön kurutma işleminden geçer. Bu aşamada birçok kusurun tespit edilmesi daha kolay olduğundan elle tek tek yoğun bir ayıklama surecinden geçer. Sonraki aşamada ise yine gölgede yer alan kurutma tezgâhlarına alınır. Eş bir kuruma sağlanması için parşömen sürekli çevrilmektedir ve bu süreç yaklaşık 4 hafta sürmektedir.

* nektarı çekirdekten ayıran mekanik alet
** Yeşil çekirdeğin üzerini kaplayan koruyucu kabuklu hali

Kahve Ruanda Gatare Lot #23
Üretici Çeşitli küçük çaplı üreticiler
Yıkama İstasyonu Gatare
Kahve Türleri Bourbon
İşlem Yıkanmış ve gölgede kurutulmuş
Rakım 1800 m
Yöre Batı Ruanda, Nyamasheke
Ülke Ruanda
Hasat 2016 - 2017

Tadım Notları

Şeftali, kayısı, baskın narenciye notaları, yoğun ve tatlı