Barkod: 8681672009120

Mahambe yıkama istasyonu, kendisi de bir kahve çiftçisi olan Justin Musabyiama tarafından işletilmektedir. Bölgede doğan ve büyüyen Justin, bir süre bu topraklardan uzak kaldıktan sonra (gurbet), bölgeye geri dönmüş ve babasının kahve çiftliğine bir yıkama istasyonu kurmaya karar vermiştir.

8 hektarlık arazisinde ürettiği kahvelerin yanı sıra, çevre çiftçilerden de kahve almaktadır.

Hasat ve kahve kiraz seçimi

Ruanda’da hasat sezonu Mart Ağustos arası olmakla birlikte, istasyona gelen kahvelerin büyük kısmı Mayıs Haziran arası toplanmıştır. İklim ve hasadın gerçekleştiği irtifaya bağlı olarak bu tarihlerde ufak kaymalar söz konusu olabilmektedir. Oldukça küçük çaplı çiftliklerde, tarım ve hasat genellikle çiftçi ve ailesi tarafından yapılmaktadır. Çevre çiftçilerden gelen kahvelerin yanı sıra, Justin de kahve tarımı yapmaktadır. Kirazlar istasyona teslim edilirken, kontrol edilmekte, olgunlaşmamış veya aşırı olgunlaşmış kirazlar ayıklanmaktadır. Çiftçilerden teslim etmeden uygun olamayan kirazları ayıklamaları beklenmektedir. Teslim alma işlemi sırasında yüzdürme tanklarında, düşük yoğunluklu çekirdekler ayrılmakta, ayrıştırılan bu kirazlar da Justin tarafından satın alınmakta ve düşük kaliteli çekirdekler olarak ayrılarak farklı işleme tabi tutulmaktadır.

İşleme

Sezon süresinde serin geçen havalar, fermantasyon aşamasında oldukça kolaylık sağlamaktadır. Penagos eco pulper* tarafından %70 oranında nektarından ayrılan kapçıklı** kahve çekirdekleri sonrasında 12 saate kadar bekleyeceği fermantasyon tanklarına alınır. Bir sonraki aşamada temiz suyla yıkanan çekirdekler, yoğunluğuna bağlı olarak iki sınıfa ayrılır, sonrasında ise temiz su dolu tanklarda 16 saat bekletilir. Kapçıklı kahve öncelikle üzeri güneş ışığına karsı korumalı tezgâhlarda bir ön kurutma işleminden geçer. Bu aşamada birçok kusurun tespit edilmesi daha kolay olduğundan elle tek tek yoğun bir ayıklama surecinden geçer. Sonraki aşamada ise yükseltilmiş tezgâhlarda 21 gün boyunca kurutulur. Güneşin en etkin olduğu saatlerde ve gece soğuklarından korumak için, bu saatlerde çekirdeklerin üzeri örtülür.

* nektarı çekirdekten ayıran mekanik alet
** Yeşil çekirdeğin üzerini kaplayan koruyucu kabuklu hali


ÜreticiJustin Musabyiama
ÇiftlikKüçük üreticiler
TürBourbon
İşlemYıkanmış
Rakım1900 m
BölgeColline Gitsuba, Kamonyi
TedarikçiNordic Approach
Hasat2018 - 19

Tadım Notları

Mandalina, armut, adaçayı, tanenli

Teknikler