Barkod: 8681672011567

“The Coffee Gardens”, kahve çiftçileri ile kahve tüketicileri arasında şeffaf ve doğrudan bir bağlantı kuran, etik ve nitelikli kahve üretmek amacıyla 2017 yılında kuruldu. 2020 hasadı ile ilgili aşağıdaki bilgiler, satın aldığınız kahvenin arkasındaki hikâyeyi ve onu yetiştiren inanılmaz çiftçileri daha iyi anlamanız için hazırlandı.
“The Coffee Gardens” Projesi, çiftçilerin gelirlerini ve geçimlerini iyileştirmek, kırsal istihdam yaratmak, cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, tedarik zinciri boyunca şeffaflığı ve izlenebilirliği artırmak ve bölgedeki çevrenin korunması gibi pek çok amaçla kurulmuştur.
2020 sezonunda The Coffee Gardens, her KG kahve meyvesi için ortalama 1.400 UGX (38 cent ABD) fiyatına kahve kirazları satın aldı. Fiyatımız, geleneksel kahve tüccarlar tarafından sunulan oranın yaklaşık %30 üzerindeydi. “The Coffee Gardens” ayrıca çiftçileri çeşitli finansal ve diğer yollarla teşvik eder ve ödüllendirir. Bu ödülleri; sezon sonrası ikramiyeler, ek gelir getirici ve istihdam arttırıcı fırsatlar, fidan dağıtımı ve tüm yıl boyunca süren bir dizi eğitim programı olarak sıralayabiliriz.
“Coffee Gardens”, ortak çiftçilerle satın alma politikası ve fiyatlar konusunda şeffaftır, kayıtlı her çiftçiye bir sözleşme ve satın alma kayıt defteri sağlar, fiyat değişikliklerini kayıtlı çiftçilere SMS yoluyla iletir ve her işlem için makbuz sağlar. Bu mikro partideki kahve, Sironko Bölgesi, Bukyabo'daki The Coffee Gardens yıkama istasyonunun yakınında dağın tepesinde yaşayan çiftçiler tarafından yetiştiriliyor. Çiftçiler kahve kirazlarını işleme istasyonumuza getirerek ekstra gelir elde ediyor. Katkıda bulunan çiftçiler, The Coffee Gardens’ın tarım uzmanlarından gelişmiş tarım konusunda haftalık eğitim alıyor.
Bu lot, 10'u kadın 89 çiftçinin kahvesiyle yapıldı. Her çiftçi ortalama 300 KG kırmızı kiraz sağladı.

ÇiftlikThe Coffee Gardens - Zebigi
TürNyasaland, SL14, SL28
İşlemYıkanmış
Rakım1800 - 2200 m
BölgeBukyabo, Sironko
ÜlkeUganda
TedarikçiFalcon Specialty
Hasat2020

Tadım Notları

Yeşil elma, misket limonu, sütlü çikolata

Teknikler