Kronotrop DARK
Otomatik makineler için tasarladık
"Dark" diye yeni bir kavurma profili oluşturuyoruz.

Şimdilik 2 seçeneği mevcut;
+ Korcha Dark
+ Korcha Espresso Dark

"Korcha Dark"
Görece koyu kavrulmuş kahveler içmeye alışmış ama bizimle daha yeni tanışanlar için ara geçiş kahvesi gibi düşünebilirsiniz.

Filtre kahve, Hario, Chemex, French Press gibi filtre yöntemler için öneririz.

İsminin “Dark” olduğuna bakmayın. Mevcut örneklerin yanında hala açık kalıyoruz. Renk merak edenler için, Agtron 75.

"Korcha Espresso Dark"
Evinde tam otomatik espresso makinesi kullanan müşterilerimiz için tasarlandı. "Espresso Dark" profilde kavurduğumuz kahveler, ev tipi otomatik makinelerin görece düşük güçlü değirmen motorlarının zorlanmaması ve kolayca çekilebilmesi için daha da koyu kavurduğumuz çekirdeklerdir.

Evinde otomatik espresso makinesi kullanan, moka pot veya Aeropress gibi ekipmanlarda daha koyu bir lezzet arayan müşterilerimiz için öneriyoruz.

"Espresso Dark" profilde şimdilik sadece çok sevdiğimiz Peru Korcha çekirdeklerini kullanıyoruz.

Seçenekler


* Çekirdeklerinizi taze tutmak için lütfen aşağıdaki nota dikkat edin.


 
 
 
Kavurma Profili:
 
 


* Çok taze kahve lezzetli değildir. Degassing nedir? Kahvenin tazeliğini korumak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kahve, kavrulduktan sonraki bir haftalık dönemde karbondioksit ve karbonmonoksit gazları salar ve bu gazlar kahvede ekşi tatlara neden olurken dilde keyifsiz bir kuruluk hissi bırakır. Bu gazların sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur ama içim keyfini olumsuz etkiler. Gazların salınımı her geçen gün gittikçe azalır ve kavrulduktan sonraki beşinci günde içilen filtre kahvede tazelik kaynaklı olumsuz tatlar iyice azalmış olur. Bu yüzden filtre kavurma profillerimizde en az 5 gün, espressoda ise en az 10 gün gaz salınımı (degassing) için beklemenizi öneriyoruz.

Kahvelerimizi kavurur kavurmaz, hava geçirmeyen ve ağzı zipli, özel kahve torbalarına paketliyoruz. Böylece paketin ağzını açmadığınız zaman, kahve 3 ay tazeliğini koruyor. Paketin ağzını açtıktan sonra güneş görmeyen, baharatlardan uzakta, serin ve kuru bir ortamda saklamalısınız. Satın aldığınız 250 gramlık poşetin içinde ağzını kapalı tutmanız yeterli. Başka bir kaba aktaracaksanız hava almayan ağzı contalı ve kilitli bir kavanoz ya da ağzı zipli bir poşet kullanabilirsiniz. Kahvenizi buzdolabına koymayın ve paketin ağzını açtıktan 2 hafta içinde tüketmeye özen gösterin. Kahvenizi çeker çekmez demleyin. Tartı kullanın. Demleme önerilerimiz için web sitemizdeki reçetelere göz atabilirsiniz.

Afiyet olsun.