Kahve Su Miktarı Derece Süre
8 g 80 ml Oda Sıcaklığı  02:00-02:30 dk.

Malzemeler

Kronotrop Türk Kahvesi / içme suyu / tartı / değirmen / cezve / ahşap kaşık / ısı kaynağı / fincan / su bardağı

Hazırlanış

  1. Taze kavrulmuş 8 gr (1’e 10 kahve-su oranını tavsiye etmekle birlikte kendi beğeninize göre bu oranı değiştirebilirsiniz) Kronotrop Türk Kahvesi çekirdeği tartılır.
  2. Kahve hazırlanmadan hemen önce Türk Kahvesi değirmeni ile öğütülür.
  3. Taze öğütülmüş kahve cezve içine boşaltılır. İsteğe göre şekeri cezve içine ekleyin (Nitelikli kahve çekirdeklerimizin karakteristik tat özelliklerini bozmaması için kahvenin sade tüketilmesi tavsiye edilir).
  4. Oda sıcaklığındaki yaklaşık 70-80 ml su yavaşça cezve içindeki kahvenin üzerine boşaltılır.
  5. Kahve ve su karışımı içerisinde kahve topakları kalmayacak şekilde ahşap kaşık ile iyice karıştırılır. Başlangıçta yapılan doğru karıştırma işlemi istenmeyen acılaşmayı engelleyecek doğru demlemeye yardımcı olacaktır.
  6. Cezve ocak üstüne dikkatlice yerleştirilir. İdeal demleme süresini sağlayacak şekilde ısı ayarlanır. Demlemenin sonuna doğru ısı azaltılarak aşırı türbülansın ve köpük formunun bozulması engellenir.
  7. Demleme sırasında kahve karıştırılmamalıdır.
  8. Toplam demleme süresi 2:00 - 2:30 dakika civarında olmalıdır. Demlemenin sonuna doğru köpük stabil bir form oluşturup cezvenin ağzına doğru yükselmeye başladığında, kahve henüz kaynamadan ateşten alınır.
  9. Kahve fincanı 45 derecelik bir açıyla tutulur. Kahve köpüğünün formu bozulmadan yavaşça fincana boşaltılır.
  10. Türk kahvesi bir bardak su ve lokum/hurma/çikolata benzeri bir tatlı ile servis edilir. İdeal sıcaklığa (70-80°C) ulaşması ve telvenin çökmesi için kahvenin tüketilmeden önce yaklaşık 2 dakika beklenmesi tavsiye edilir.