Endonezya’da kahvenin geçmişi, 1699 yılında Arabica kahvesinin Java kıyılarına geldiği zamanlara dayanıyor. Bugün adanın adı hemen hemen her zaman kahveyle birlikte anılıyor; tarih boyunca bölgede yapılan üretimin büyük bir bölümü Robusta kahvesi olsa da Endonezya’daki çiftlikler ve ihracatçılar dünya genelinden Arabica talebi almıştır ve Arabica talebini mümkün olduğu kadar Robusta kahvesine yönlendirmeye çalışmıştır. Artık Java çok kaliteli özel kahveler üretiyor ve devlete ait olan Blawan çiftliğinde ihracat için en üstün kalitede kahve çekirdekleri yetiştiriliyor.

Java’daki Arabica kahvesinin hemen hemen tamamı, devlete ait 5 büyük çiftlikte üretiliyor; hepsi Ijen Platosunda yaklaşık 1300 metrede yer alan bu çiftlikler Blawan (Belawan, Blauan), Jampit (Djampit), Pancoer (Pancur), Kayumas ve Tugosari çiftlikleridir. Bu çiftlikler, 100 yıldan uzun bir süre önce, ülke daha Hollanda kolonisi olduğu zaman kurulmuştur; Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Endonezya’nın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte hükümet, PTP adlı bir birim kurarak geniş Arabica ekim alanlarını hayata döndürerek yönetmeye başlamıştır. Bu çiftliklerde, Java’nın toplam kahve üretiminin % 85’i gerçekleşir. Sadece Blawan çiftliği, yılda 1500 ton yeşil kahve üretmektedir.

Kamusallaştırılmış PTP çiftliklerinden gelen kahveler (özellikle de Blawan ve Jampit çiftliklerinden) daha yüksek rakımlarda yetiştiriliyor ve mikro iklim, zengin volkanik toprak, işleme yöntemi sayesinde benzersiz özellikler kazanıyor. Blawan’dan gelen bu kahve dahil olmak üzere PTP çiftliklerinde yetişen Java, Endonezya’da nadir görülen bir özelliğe sahip; bu kahveler tam yıkanmıştır. Sonuç ise mükemmel, dolgun gövdeli bir kahve…

Mürver çiçeği ve siyah frenküzümü notalarına sahip olan hoş içimli ve dolgun gövdeli bu kahve, espresso için iyi bir seçenek olmanın yanı sıra filtre kahvelerde de iyi sonuç verir.

Kahve Java Blawan (Belawan, Blauan)
Çiftlik Devlet çiftliği (2268 hektar)
Tür Typica ve Catimor karışımı
İşlem Tam yıkanmış ve güneşte kurutulmuş
Rakım 1100 - 1500 m
Bölge Bondowoso, Ijen Platosu
Ülke Java, Endonezya
Hasat 2015

Tadım Notları

Kakao, incir ve hindistan cevizi, çiçeksi notlara sahip, yoğun gövdeli, esmer şeker tatlılığı ve hafif bir asidite