Layo Tiraga, kahvenin ana vatanı sayılan topraklarda, Etiyopya’nın Sidamo bölgesinde yer alır. Bölge eşsiz yıkanmış kahveleri ve kırmızı meyve notalarının baskın olduğu benzersiz doğal işlenmiş kahveleri ile meşhurdur. Sidamo bölgesi kahve tarımı açısından inanılmaz bir çeşitliliğe sahiptir. Yüksek dik yamaçlarda, vahşi ormanlarda, doğal hayatla iç içe yetişen birçok tür ve bu türlerin doğal mutasyonları bardakta bizlere sınırsız bir çeşitlilik sağlar, bizleri hep şaşırtır ve aynı zamanda heyecanlandırır.

850 civarı küçük çaplı üretici tarafından özenle toplanan kahve kirazları Layo Tiraga kooperatifine getirilir. Bu noktadan sonra işlenmesinden paketlenip ihraca hazır hale gelene kadar tüm aşamalar kooperatif bünyesinde gerçekleştirilir. Bu sayede Etiyopya için oldukça sıra dışı düzeyde bir kalite kontrol imkânı doğar.

Kooperatife getirilen kahve kirazları öncelikle meyvenin posasından ayrılır ve yoğunluğa göre sınıflandırılır. Sonrasında fermantasyon tanklarına alınan çekirdekler, hava şartlarına göre 24 ila 36 saat bekletilir. Bu aşama sonrası ikincil bir sınıflandırma yapılır ve yoğunluğuna göre iki sınıfa ayrılır. Temiz suyla yıkanan çekirdekler, son bir kez temiz suya batırılıp 24 saate kadar bekletilir.

Bir sonraki aşamada yükseltilmiş tezgâhlarda 10 ila 15 gün arasında kurumaya bırakılır. Yükseltilmiş tezgâhların en temel avantajı, ideal bir hava akımı sağlayıp çekirdeklerin homojen bir şekilde kurumasına olanak vermesidir. Bu sayede bardakta oldukça temiz, berrak sonuçlar elde edilirken istenmeyen tatların önüne geçilir. Ayrıca gün içerisinde aşırı sıcaktan ve geceleri soğuktan koruma amacıyla çekirdeklerin üzerleri örtülür.

Kahve Layo Tiraga
Üretici 850 smallholders
Kooperatif Layo Tiraga
Kahve Türleri Heirloom
İşlem Yıkanmış ve afrika tipi tezgâhlarda kurutulmuş
Rakım 2100 m
Yöre Guji, Sidamo
Ülke Ethiopia
Hasat December 2015

Tadım Notları

Lavanta, kayısı, böğürtlen, siyah çay

Teknikler