Magarissa küçük bir kasaba olan Danbi Uddo’da yer alan özel bir yıkama istasyonundan gelmektedir. Faysel Abdosh tarafından 2014 yılında açılan istasyon oldukça yeni olmasına rağmen, bölgedeki çiftçilerle olan iyi ilişkileri ve çiftçiye değer veren fiyat politikasıyla, çiftçilerin kahvelerini satmak istedikleri bir nokta haline gelmiştir. Şu an için 8 konteyner yıkanmış ve 7 konteyner kuru işlem görmüş kahve üretimi yapmaktadır ki bu değerler yeni bir istasyon için oldukça tatminkârdır.

Çiftlik
850 civarı küçük çaplı üreticinin hasadı, günlük olarak yıkama istasyonuna teslim edilmektedir. Ortalama olarak çiftçiler 1 hektardan daha küçük araziye sahiptir. Hektar başına 1500 ağaç düşmekte ve 1 ağaçtan yaklaşık olarak 100 ila 200 gram yeşil çekirdek elde edilmektedir.

Türler
Yıllar boyu yetişen türler, doğal mutasyonlar ve geliştirilen yeni türler bütünüyle Etiyopya Heirloom olarak isimlendirilmektedir.

İşlem
Çiftçiler tarafından teslim edilen kirazlar öncelikle el ile ayıklama aşamasından geçer, aşırı olgunlaşmış veya yeterince olgunlaşmamış kirazlar bu aşamada ayıklanır. Geleneksel Agarde diskli pulper da meyvenin kabuğundan ve nektarın büyük çoğunluğundan ayrılan parşömen, 36 ila 48 saat kalacağı fermantasyon tanklarına alınır. Bu aşamada üzerinde kalan meyve kalıntılarının tamamından ayrılan parşömen yıkama kanallarına alınır ve temiz su ile yıkanır. Bu kanallarda aynı zamanda yoğunluk sınıflaması da yapılmaktadır. Sonraki aşamada temiz su tanklarına alınan parşömen 24 saate süre ile burada bekletilmektedir. Öncelikle gölgede birkaç saat kurutulan parşömen sonrasında 10 ila 12 gün kuruyacağı, yerden yüksek kurutma tezgâhlarına alınır. Güneşin en dik olduğu öğlen saatlerinde koruma amaçlı olarak üzeri örtülür. Benzer işlem gece soğuğundan korumak için de yapılır.

Kahve Etiyopya Magarrisa Lot #1
Üretici Çeşitli küçük çaplı üreticiler
Yıkama İstasyonu Gigesa
Kahve Türleri Heirloom
İşlem Yıkanmış ve Afrika tipi tezgahlarda kurutulmuş
Rakım 1900 m
Yöre Guji, Danbi Uddo - Shakiso
Ülke Etiyopya
Hasat 2016

Tadım Notları

Tatlı kırmızı meyveler, gül, bergamot ve baharatsı notalar.