Karindundu, Barichu Kooperatifi bünyesindeki dört yıkama istasyonundan birdir. Diğer üç yıkama istasyonunun isimleri ise, Gatomboya, Gaturri ve Karatina şeklindedir. Özellikle son yıllarda, üretilen kahve kalitesi ile nitelikli kahve camiasında adalarından sıklıkla söz ettirmişlerdir. Kooperatif tarafından kısa süre önce açılan kahve dükkânı ile yerel halkın yüksek kalitede kahve ile tanışmasına olanak sağlanmıştır.

Karindundu, Nyeri eyaletinde, Karatina köyü civarında yer almaktadır. Kenya dağının eteklerinde, 1850m irtifada konumlanmıştır. Artık aktif olmayan bu yanar dağ, bölgeye oldukça zengin ve verimli bir toprak örtüsü kazandırmıştır.

Yıkama istasyonu, yaklaşık olarak bin küçük çaplı üreticiye hizmet vermektedir. Bu üreticilerin birçoğu kahvenin yanı sıra, kabak, patates, mango, muz gibi ürünler yetişmekte ve hayvancılıkla ilgilenmektedir.

Kahve türü olarak genellikle SL28 ve Ruiru 11’e rastlanmaktadır. Yıkama istasyonunda kahveler, Kenya genelinde yaygın olan metotlar ile işlenmektedir. Olgunlaşmış kahve kirazları Ekim-Ocak ayları arasında yerel halk yardımıyla toplanılıp, üreticiler tarafından istasyona getirilmektedir. EcoPulper ile kahve kirazının nektarı, çekirdekten ayrılmaktadır. Ayrılan çekirdekler su dolu kanallara alınmakta ve bu esnada yoğunluk sınıflaması yapılmaktadır. Yoğun çekirdekler ağır olduğundan altta kalmakta, hafifler ise üstlerde yüzmektedir. Bu şekilde P1, P2, P3 şeklinde üç farklı yoğunluk sınıfına tasnif işlemi gerçekleştirilmektedir. Sonraki aşamada çekirdekler, üzerlerindeki meyve kalıntılarından tamamen kurtulmanın sağlanması için 24 saat süreyle fermantasyon tanklarına alınırlar ve sonrasında yıkama kanallarında temiz su ile yıkanarak meyve kalıntılarından tamamen arındırılırlar. Bu aşamada da bir öncekine benzer bir yoğunluk sınıflaması işlemi gerçekleşmektedir. Sıradaki adımda ise, kahveler soğuk su dolu tanklara alınarak 24 saat bekletilmektedirler. Genellikle Kenya Stili Yıkanmış veya Çifte Yıkanmış olarak adlandırılan bu yöntemin, çekirdek içerisindeki amino asitlerin olgunlaşmasına ve Kenya kahvelerine has o özel tatsala profilin açığa çıkmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Peşi sıra yükseltilmiş tezgâhlara alınan çekirdekler ince bir katman oluşturacak şekilde yayılır ve 11 ila 14 gün süre ile kurumaya bırakılır. Tüm bu işlemlerin ardından, sırası ile parşömenden (yeşil çekirdeği kaplayan kabuk) arındırılan çekirdekler, elek sınıflamasına tabi tutulur ve kusurlu çekirdekler ayıklanır. Çekirdek boyutuna göre AA, AB, vs. sınıflanır ve son aşamada çuvallanarak ihracata hazır hale getirilir.

Kahve Kenya Karindudu AB
Tür SL-28, Ruiru 11
İşlem Yıkanmış
Rakım 1850 masl
Bölge Karatina, Nyeri
Tedarikçi Falcon Speciality
Hasat 2018

Tadım Notları

Portakal, zencefil, kremamsı