Yeşil çekirdek tedarik ortaklarımızdan Cafe Imports tarafından yürütülen “Orgin Select” programı, piyasaya doğal yöntemlerle kafeinden büyük orada arındırılmış, yüksek kaliteli kahveler sunmayı hedeflemektedir. Bölgede çeşitli çiftliklerden toplanan çekirdekler, sorasında kafeinden arındırılmak üzere ek işlem görmektedir. Seker kamışından elde edilen Etil Asetat ile kafein yüzde 98’e yakın bir oranda ayrıştırılmakta ve kahvenin tat profili büyük ölçüde korunmaktadır.

Kolombiya yıllar boyu dünya kahve üretiminde üst sıralarda yer almıştır. Uzunca bir sure Brasilia’dan sonra dünyanın ikinci büyük kahve üreticisi olsa da küresel ısınma, bitki hastalıkları gibi etmenler üretimi olumsuz etkilemiş ve sıralamada gerilemesine sebep olmuştur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Kolombiya yıllık 10 milyon çuval kahve üretimi ile dünyada ilk beşte yer almaktadır. Aynı zamanda ciddi bir kahve tüketicisi olan Kolombiya’da, yıllık üretimin yaklaşık yüzde 20’si iç pazarda tüketilmektedir.

600.000’den fazla çiftliğin bulunduğu Kolombiya da, çoğunlukla küçük çaplı çiftlikler ve üreticiler bulunmaktadır. Genellikle deniz seviyesinden 1200 ila 2000 metre arasında yer alan bu çiftliklerin yüz ölçümleri nadiren 5 hektarı geçmektedir.

Ülke geneline yayılmış kahve üretimi, duyusal açıdan bölgeden bölgeye ciddi farklılıklar ve çeşitlilikler gösterebilmektedir. Tropikal meyvelerden, vanilya, karamel, gibi notalara, parlak narenciye asiditesinden, yoğun kakao tatlarına geniş bir yelpaze sizleri beklemektedir.

Kahve Kolombiya Sugarcane Decaf
Üretici Çeşitli üreticiler
Kahve Türleri Caturra, Colombia, Castillo
İşlem Yıkanmış, E.A. Decaf.
Rakım 1600 - 1800 m
Yöre Suaza, Huila
Ülke Kolombiya
Hasat 2016

Tadım Notları

Jelibon, kuru üzüm, hafif narenciye, tereyağımsı gövde