Güney Ruanda'daki Huye Bölgesi'ndeki Huye Dağı'nın eteklerinde yer alan bu özel yıkama istasyonu, David Rubanzangabo'ya aittir. David bu bölgeyi büyüttü ve yıkama istasyonunu 2011 yılında kurdu. O zamandan beri, hasat mevsiminde daha fazla sayıda teslimat yapılmasını sağlamak için orijinal yıkama istasyonunun yakınına başka bir tesis inşa etti. David, kahvesini istasyonuna teslim eden küçük çiftçilere derinden önem verir. Huye'ye kahve kirazı getiren 1330 çiftçinin ürettikleri kahvenin kalitesine göre uygun fiyatlar ve prim almalarını sağlamak için sürekli iyileştirmeler yapmaya çalışan bir hayırseverdir.

Ödemelerin yanı sıra David, birlikte çalıştığı çiftçi gruplarını sosyal primler ve cömert teşviklerle - inekler, keçiler, mikro kredilere erişim, okul ücretleri ve sağlık sigortası gibi - ödüllendiriyor. Buna ek olarak David, istasyondaki su kullanımını üçte bir oranında azaltmak amacıyla kahve kirazı ayrıştırma işlemi sırasında kullanılan suyun geri dönüştürülmesi için, su azaltma programını başlatarak çevresel etkisini azaltmaya çalışıyor. Hasat sezonu boyunca, üreticiler taze topladıkları kahve kirazlarını Huye topluluğundaki 26 toplama istasyonuna teslim ediyor. Hasat mevsimi boyunca kahve toplamak için her gün bir kamyon ziyaret ediyor. Tipik olarak, ilçedeki küçük bir işletme, yaklaşık 200 ağaçla, çeyrek hektar büyüklüğündedir. Verim, ağaç başına yaklaşık 4 kg kirazdır, bu nedenle her çiftlik sadece kabaca 2 çuval kahve üretir. Bourbon türü yetiştirilen kahveler deniz seviyesinden 1.600 ila 2.300 metre yükseklikte bir rakımda yetiştiğinden ortaya kompleks ve harika tadım profilleri ortaya çıkar. David’in kalite çabası sayesinde yerel çiftçiler için fiyatlarda büyük bir artışa neden oldu. Ürettikleri yüksek kalite seviyelerinin teyidi, Huye’nin Cup of Excellence'taki başarısıdır. Bunlar, 2012'de 2.’lik ve 2013'te 6. ve 11. sırada iki ayrı kahvedir.

İşlem, Doğu Afrika'da tipik olan bir düzenekle kahvenin yıkanmasına dayanır. Taze gönderilen kahve, yalnızca iyi kırmızı ve olgun kirazların dahil edildiğinden emin olmak için incelenir. Daha sonra tanklara konulur ve burada daha yoğun ve yüksek kaliteli kirazlar diskli bir Penagos marka de-pulping makinesinde kahve kirazdan ayrıştırılır ve 12 ila 15 saat bekletmek üzere beton bir fermermantasyon tankına bırakılır. Kuru bir fermantasyon işlemidir yani fazladan su eklenmez. Bundan sonra müsilaj yıkanacak kadar gevşer ve tank daha sonra suyla doldurulur ve kahve boşaltılmadan önce büyük bir tahta kürekle döndürülür. Bu işlem, kahvenin suya kanalize edilmeden önce daha parlak olmasını sağlamak için (daha fazla koruk çıkarıldığından) 4 kez daha tekrarlanır ve ardından kurutma için tezgâhlara taşınır. Çok fazla ısıya maruz kalırsa kahve bu noktada zarar görebileceğinden ilk kurutma gölgede yapılır. Daha sonra güneş ışığında çekirdeklerinin özenle ayıklanarak kusurlarının giderildiği kurutma masalarına alınır ve düzenli olarak çevrilir. Bu 15 ila 20 gün sürebilir.

Barkod: 8681672011000
Macro: 8681672010218

ÜreticiDavid Rubanzangabo
ÇiftlikHuye Mountain
TürRed Bourbon
İşlemWashed
Rakım1600 - 2300 masl
BölgeHuye
ÜlkeRuanda
TedarikçiFalcon Specialty
Hasat2020

Tadım Notları

Kuşburnu, yeşil elma, üzüm kurusu

Teknikler