Kahve Su Miktarı Derece Süre
60 g 1000 ml 92-95 C  5:30 - 7:00 dk.

Malzemeler

çekirdek kahve / tartı / filtre kağıdı / değirmen / su ısıtıcısı / saat / sıcak su

Hazırlanış

  1. Demlemeden önce ekipman her zaman temiz olmalıdır.
  2. Kağıt filtre kahve sepetine yerleştirildikten sonra sepet ve termos-karaf makinedeki yerlerine takılarak makinenin su haznesine 250ml soğuk su konulur.
  3. Bu atık su dökülür ve makineye 1lt ya da 1lt/60g oranıyla orantılı olacak miktarda temiz ve filtrelenmiş su (ya da damacana su) doldurulur. Bu suyu asla karafı kullanarak doldurmayın çünkü karaftaki yağ ve beklemiş kokular suya gececektir.
  4. 60 gr ya da demleyeceğiniz suyla orantılı miktardaki çekirdek kahvenizi tartın ve bir değirmende en doğru ayarda çekin.
  5. Öğütme seviyesi filtre kahve makineleri için genelde medium/filter tabirleriyle ifade edilir. Öğüttüğünüz kahve genel bir kural olarak kum tanesi ya da granül şeker kıvamında olmalıdır.
  6. Kahveyi ıslatılmış kağıdın üzerine yerleştirin ve sepeti sallayarak kağıda iyice yerleşmesini sağlayın. Kağıdın içinde üzeri düz bir zemin oluşturacak şekilde bir kahve yatağı yaratılmalıdır. Ama asla kahve yatağının üzerine bastırmayın.
  7. Makineyi çalıştırın ve su akmaya başladığı anda saatinizi de çalıştırın.
  8. Demleme bitince, eğer cam bir karafa demlediyseniz kahveyi bir termosa alın. Alttan ısıtılan cam karaftaki kahve çok kısa sürede (maksimum 30 dakika) acılaşacak ve tadı bozulacaktır. Termosta ise kahvenizi 90 dakika kadar muhafaza edebilirsiniz.
  9. Demleme ekipmanlarını vakit kaybetmeden temizlik bölümünde anlatıldığı gibi temizleyin.
  10. Bir sonraki demlemeye hazır olmak ve acil durumlarda vakit kaybetmemek için kağıdı yıkamak, hazneye temiz su doldurmak gibi aşamaları önceden yapın.